Ochrana osobných údajov.

Počet návštev: 202259

Profil školy

Špeciálna základná škola poskytuje vzdelávanie žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Cieľom školy je rozvíjať individuálne schopnosti a zručnosti žiakov s mentálnym postihnutím.

Vzdelávanie je zamerané na maximálny možný rozvoj žiakov po stránke vedomostnej, psychickej, fyzickej a osobnostnej, tak aby si žiaci získali vedomosti, zručnosti a návyky potrebné pre ich ďalšiu profesionálnu prípravu.

Špeciálna základná škola poskytuje výchovu a vzdelanie žiakom vo:
a) vzdelávacom variante A ( žiaci vzdelávaní podľa vzdelávacieho variantu A navštevujú ŠZŠ 9 rokov);
b) vzdelávacom variante B ( žiaci vzdelávaní podľa vzdelávacieho variantu B navštevujú ŠZŠ 10 rokov - na žiadosť rodiča maximálne do 18 roka života.

Podmienky prijímania žiakov do ŠZŠ určuje § 7 ods.1 aţ 4 vyhlášky č.322/2008 Z.z. o špeciálnych školách.
Prijatie dieťaťa do ŠZŠ je možné na základe psychologického vyšetrenia  na odporučenie Centra pedagogicko -  psychologického poradenstva.

Návrh na umiestnenie dieťaťa do ŠZŠ môže podať zákonný zástupca dieťaťa, škola, ktorú žiak navštevuje a Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva.

1. Veľkosť školy

Špeciálna základná škola – Speciális Alapiskola (ďalej „ŠZŠ“) je situovaná v centre mesta Dunajská Streda. ŠZŠ je plno organizovaná a má spravidla 6-8 tried.

.

2. Charakteristika žiakov

ŠZŠ vzdeláva žiakov s mentálnym postihnutím alebo s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným postihnutím a vnútorne sa člení podľa stupňa mentálneho postihnutia žiakov na:

a) variant A - pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia,

b) variant B  -pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia,

3. Charakteristika pedagogického zboru

Výchovno-vzdelávací proces zabezpečuje spravidla 8 pedagogických zamestnancov. Chod školy pomáhajú zabezpečiť 2 nepedagogickí zamestnanci :

1.ekonómka- odborný administratívny pracovník a

2. školníčka - upratovačka.

Školu riadi a za celý výchovno-vzdelávací proces zodpovedá riaditeľka  školy.

Jeden z pedagógov plní funkciu výchovného poradcu.

Odborná a pedagogická kvalifikovanosť učiteľov sa pohybuje v rozmedzí 90-100 %.

V súvislosti s profiláciou školy majú učitelia tieto špecifické zručnosti a odbornosť:

• Doplňujúce vzdelávanie VŠ pracovníkov v oblasti liečebnej pedagogiky
  • Využitie IKT v práci učiteľa,  funkčná gramotnosť pedagogických zamestnancov v IKT, certifikát  ECDL Európsky vodičský preukaz na počítače, osvedčenia opoužití digitálnych  mobilných zariadení vo vzdelávaní, interaktívnej tabule a multimédií vo vzdelávaní
  • Aktualizačné vzdelávanie :Komunikačný štýl pedagógov, Nenásilná komunikácia
  • Špeciálne terapie: pohybová terapia na predchádzanie a riešenie problémov v učení

Názov ŠVP

Vzdelávacie programy pre žiakov s mentálnym postihnutím

Stupeň vzdelania

ISCED 1 – primárne vzdelávanie

Dĺžka štúdia

A - žiaci s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia– 9 rokov

B - žiaci so stredným stupňom mentálneho postihnutia– 10 rokov